ДОСУДОВІ РОЗСЛІДУВАННЯ ЗЛОЧИНІВ ПРОТИ ВИБОРЧИХ ПРАВ ГРОМАДЯН
НА ЧЕРГОВИХ МІСЦЕВИХ ВИБОРАХ 2015 РОКУ
За даними ОПОРИ (громадянська мережа), отриманими протягом липня – жовтня 2016 р., на чергових місцевих виборах в Україні було розпочато 422 кримінальних провадження за статтями 157-160 Кримінального кодексу України.
На чергових місцевих виборах в Україні 2015 р. кількість розпочатих кримінальних проваджень стала найбільшою, у порівнянні із позачерговими виборами Президента та Верховної Ради України.
Якщо на місцевих виборах 2015 р. було розпочато 422 досудові розслідування, то на позачергових виборах народних депутатів України 2014 р. ця кількість була меншою на 73 розслідування (349). Натомість на позачергових виборах Президента України було розпочато 150 розслідувань.
Зростання кількості досудових розслідувань на чергових місцевих виборах 2015 р. пояснюється як великою кількістю кандидатів на локальних виборах різних рівнів, так і певною активізацією правоохоронних органів у аспекті реагування на повідомлення різних суб’єктів виборчого процесу.
Найбільше досудових розслідувань стосувалися підкупу виборців – 159, розслідувань за статтею 160 Кодексу та випадків перешкоджання виборчому
праву громадян, роботі виборчої комісії та офіційного спостерігача – 97 розслідувань (стаття 157).
Достатньо масовими були розслідування за статтею 158-1 (78) та статтею
158 (71).
Нечисленними були розслідування за статтями Кримінального кодексу 158- 2 (незаконне знищення виборчої документації) – 9, 159-1 (Порушення порядку фінансування політичної партії, передвиборної агітації, агітації з всеукраїнськогоабо місцевого референдуму) – 7.
Лише одне досудове розслідування проводилося за статтею 159 Кримінального кодексу України (порушення таємниці голосування).
СУДОВІ РІШЕННЯ ЩОДО ЗЛОЧИНІВ ПРОТИ ВИБОРЧИХ ПРАВ ГРОМАДЯН
Станом на 21 жовтня 2016 року слідчими було прийнято рішення закрити
майже 74% кримінальних проваджень, розпочатих на чергових місцевих виборах в Україні. З 442 кримінальних проваджень 311 було закрито, 66 завершилися направленням до суду обвинувальних актів, таким чином 45 досі розслідуються.
Станом на 01.10.2016 судами Украйни було винесено 63 рішення щодо
кримінальних проваджень, розпочатих правоохоронними органами на чергових
місцевих виборах 2015 року.
Винними у вчиненні злочинів проти виборчих прав громадян було визнано 69 осіб.
Моніторинг ОПОРИ засвідчує, що 44 з 69 (майже 64%) визнаних винними
осіб отримали покарання за злочини, передбачені статтею 158-1 Кримінального
кодексу України. Цією статтею встановлено відповідальність за незаконне використання виборчого бюлетеня, голосування виборцем більше ніж один раз.
Застосовані судами міри покарання
Враховуючи різні обставини вчинення злочинів проти виборчих прав громадян, наявність статусу виборця, члена виборчої комісії чи кандидата, пом’якшуючих обставин, неоднакову тяжкість протиправних дій, для 69 осіб було встановлено різноманітні міри покарання.
Якщо узагальнити винесені вироки без поправки на положення статей 157 –160 ККУ та конкретні обставини кримінальних проваджень, то міри покарання
можна розподілити наступним чином.
36 з 69 особам було призначено покарання у виді штрафу. Натомість 18 громадян було засуджено до позбавлення волі строком на 5 років, аналогічне покарання, але строком на 3 роки, було застосовано до 6 осіб. 9 з 69 осіб було засуджено до обмеження волі строком від 1 до 3 років.
З 36 визнаних винними, яким було призначено покарання у виді штрафу, 31 особа заплатила від 510 до 2 000 гривень.
Усіх громадян, засуджених до позбавлення або обмеження волі, було звільнено від відбування основного покарання з випробуванням на певний іспитовий строк. Випробування із іспитовим строком на 1 рік було призначено 24 особам, 9 осіб отримали іспитовий строк більше року і до 3 років. Таким чином, жодна особа не відбуває основне покарання (позбавлення або обмеження волі).
Суди активно застосовували як додаткове покарання позбавлення права займати посади у виборчих комісіях або займатися діяльністю, пов’язаною із виборчим процесом (від 1 до 3 років).
РЕГІОНАЛЬНИЙ ВИМІР РОЗСЛІДУВАННЯ ЗЛОЧИНІВ ПРОТИ ВИБОРЧИХ
ПРАВ ГРОМАДЯН
Миколаївська область характеризується відносно невеликою кількістю зареєстрованих проваджень за статтями 157-160 КК у період з 2014 по 2016 роки.
Так, розпочато 18 проваджень :
3 на позачергових виборах Президента України (закрито);
7 на позачергових виборах народних депутатів (5 проваджень закрито, 2
тривають)
5 на чергові місцевих виборах 2015 року (4 провадження закрито), 1 триває).
Відповідно до інформації Головного управління Національної поліції у Миколаївській області від 26 серпня 2016 року № А-39/зі/24-2016 на інформаційний запит Громадянської мережі ОПОРА до правоохоронних органів
під час проведення місцевих виборів у 2015 році надійшло 214 заява та повідомлення про правопорушення та інші події пов’язані з виборчим процесом
на чергових місцевих виборах 2015 року, які зареєстровані в Єдиному обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події. Щодо 25 подій відомості внесені до ЄРДР, по 1 матеріалу складено протокол про адміністративне правопорушення, 188 розглянуто згідно з Законом України “Про звернення громадян”.
Відповідно до інформації Прокуратури Миколаївської області від 30 серпня 2016 року № 19-705вих-17 органами прокуратури та поліції області проводилися досудові розслідування 5 кримінальних проваджень.
ВИСНОВКИ.
Враховуючи 422 розпочаті на чергових місцевих виборах та зафіксовані офіційними спостерігачами проблеми виборчого процесу, загальна кількість притягнених до відповідальності осіб (69) є незначною. Це демонструє як недоліки в діяльності правоохоронних органів, так і недостатньо якісне законодавче регулювання окремих аспектів виборчого процесу, складність доведення окремих видів злочинів проти виборчих прав громадян.
Факти, відображені у судових рішеннях, засвідчують необхідність проведення широкої інформаційної кампанії серед виборців щодо неприпустимості здійснення спроб отримати бюлетені замість своїх родичів, голосуючи більше ніж один раз.