Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Сьогодні, 14 травня 2021 року, в Україні набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу щодо вдосконалення окремих положень у зв'язку із здійсненням спеціального досудового розслідування», який спрощує процедуру спеціального досудового розслідування і заочного засудження» від 27.04.2021 № 1422-ІХ. Закон напередодні був опублікований в газеті «Голос України».
Президент України Володимир Зеленський підписав цей Закон 11 травня 2021 року.
Цей нормативний акт направлений на забезпечення невідворотності покарання громадян, які вчинили кримінальне правопорушення та переховуються від слідства в інших країнах або на тимчасово окупованих територіях України.
Відповідно до українського законодавства, щоб почати щодо втікача спеціальне досудове розслідування чи спеціальне судове провадження, його мають оголосити в міжнародний розшук. Але, Інтерпол іноді відмовляє Україні в оголошенні у міжнародний розшук певних осіб, мотивуючи такі свої рішення наявністю ознак політичного переслідування. Суди зі свого боку пов’язують оголошення у міжнародний розшук з моментом виставлення Інтерполом «червоної картки» та, як наслідок, відмовляють у задоволенні клопотань про спеціальне досудове розслідування.
Новим законом змінюється підхід та визначаються дві підстави для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження: винесення постанови про оголошення підозрюваного, обвинуваченого у міжнародний розшук та ухилення підозрюваного від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (за умови його належного повідомлення про такий виклик).
Крім того, закон дає змогу судам розглядати клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та його задоволення за відсутності підозрюваного, обвинуваченого у разі наявності постанови про його розшук.
Ухвалені до КПК зміни також передбачають, що у разі обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого за наявності постанови про його розшук, строк дії ухвали не зазначається та розмір застави не визначається.
Згаданий закон, також визначає перелік статей Кримінального кодексу України, за якими може здійснюватися спеціальне досудове розслідування. Судовий розгляд щодо обвинувачених у таких кримінальних провадженнях може здійснюватися за їхньої відсутності (in absentia). Однак, винятком є неповнолітні, які переховуються від слідства на тимчасово окупованій території України, на території держави-агресора або оголошені в міжнародний розшук.
Також, закон запроваджує обов’язкову публікацію в загальнодержавних ЗМІ та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора відомостей щодо підозрюваних, стосовно яких розпочато спеціальне досудове розслідування, не пізніше 24 годин після отримання відповідної ухвали суду.
Якщо після початку спеціального судового провадження обвинувачений з'явився або був доставлений до суду, з цього моменту судовий розгляд продовжується за загальними правилами Кримінального процесуального кодексу України.